Moderna znanost je šele zadnja leta pričela bolj poglobljeno razumevati delovanje človeškega uma. Je izredno zapletena matrica številih programov, ki delujejo med seboj. To je tudi razlog, da lahko mirno rečemo, da je človeški um morda veliko bolj zapleten kot kakršenkoli računalnik. V današnjem svetu pa ima vsak posameznik določene izzive, ki lahko njegov ali njen um obremenijo do skrajnosti. Pri tem pa moramo tudi upoštevati okolje, genetske in druge dejavnike, ki vplivajo na duševno zdravje določenega človeka. Pri zdravljenju vseh čustvenih in mentalnih težav je psihoterapevt strokovnjak, ki primarno uporablja pogovor, da bolje razume težave in izzive svojih pacientov.

Katere so naloge psihoterapevta?

Veliko mentalnih, čustvenih in drugih težav, ki jih posameznik izkuša v vsakodnevnem življenju, je prisotnih zaradi narobnih vrednot ter postavljenih ciljev. Naloga psihoterapevta je, da odkrije zaviralne elemente v življenju človeka. S pogovorom mu pomaga vzpostaviti nov pogled na njeno ali njegovo življenje ter tako osebo pripraviti do reševanja svojih težav. Če povzamemo, so naloge psihoterapevta:

  • Ugotavljanje težav, ki pestijo posameznika
  • Ponujanje rešitev, ki bi ublažile ali odpravile določene mentalne ali čustvene ovire
  • Svojim pacientom ponudi novo ali svežo perspektivno na izzive
  • Preko pogovora napoti sogovornika k spremembi dejanj, ki jim uničujejo ali slabšajo kakovost življenja

Zdravljenje preko pogovora

Glavni potek zdravljenja pri psihoterapevtu poteka preko pogovora. Sam pogovor je lahko individualen, družinski, za pare ali pa tudi z več ljudmi. Sama seja poteka približno od 30 minut do 1 ure. Pri pogovoru lahko sodelujejo odrasli kot tudi otroci. Odnos psihoterapevta je nevtralen, saj svojih pacientov nikoli ne obstoja ali sodi. S svojim strokovnim znanjem poizkuša pomagati in najti rešitve na vse probleme, ki mu jih zaupajo pacienti.

Psihoterapevt pomaga s pogovorom
Psihoterapevt opravlja psihoterapijo z nadzorovanim usmerjenim pogovorom

V nekaterih primerih je potrebno jemanje zdravil v kombinaciji z obiskom seje pogovora. Pri določenih ljudeh je omenjen način zdravljenja bolj učinkovit, saj lahko zaradi zdravil, bolj razločno razmišljajo in sledijo navodilom psihoterapevta.

Različne vrste psihoterapije

Vsak psihoterapevt je usposobljen v enem ali več načinih zdravljenja. Za potek zdravljenja se odloči sam na podlagi svojih bogatih izkušenj in večletne šolske izobrazbe. Obstaja pa več vrst terapij, ki se ukvarjajo z zdravljenjem in izpostavljanjem otroških travm, sprememb samomorilskih misli, izboljšanju samozavesti ipd.

YouTube video
Katere so različne vrste psihoterapije?

V nekaterih sejah lahko psihoterapevt predlaga različne vaje, ki so namenjene grajenju zaupanja v sam postopek zdravljenja kot tudi druge ljudi, ki so morda udeleženi v seji. V vsakem primeru je priporočljiv obisk terapevta, če se kdorkoli v našem življenju, ali mi sami, počutimo depresivno, prekomerno anksiozno ali drugače nismo dobro. 

Objave iz iste kategorije: