Računalniki so postali stalnica v življenju vsakega posameznika. S tem ne mislimo samo navadnih računalnikov, ampak tudi tablice, prenosnike in pametne telefone. Skoraj vsi imamo na teh napravah shranjene dragocene spomine v obliki fotografij in videov. Po drugi strani pa so verjetno na njih shranjene tudi informacije poslovne narave. V vsakem primeru jih ne želimo izgubiti. Izguba podatkov pa se nam lahko pripeti kadarkoli. Razlogov za to je veliko in v tem članku si jih bomo nekaj ogledali.

Težave z računalnikom

Verjetno smo se vsi že srečali z izgubo podatkov na našem namiznem računalniku. Lahko, da se nam je pokvaril trdi disk ali pa se operacijski sistem ni zagnal. Kaj povzroča take težave? Najbolj pogoste so težave s strojno opremo. Možno pa je tudi, da imamo težave z samo programsko opremo.

Izguba podatkov se zgodi zaradi težav z:

  • Strojno opremo

Tehnične napake z diskom nam onemogočilo dostop do naših podatkov. Tudi druge komponente, če utrpijo napako, lahko preprečijo računalniku, da bi se zagnal pravilno. Izguba podatkov take narave je zelo pogosta.

  • Programska oprema

Programska oprema ima lahko hrošče ali pa se sčasoma pokvari zaradi različnih dejavnikov, kot je izpad elektrike. Izguba podatkov zaradi virusov je tudi zelo razširjena, saj lahko poškoduje operacijski sistem.

Trdi diski in SSD-ji

Največkrat se zgodi napaka na trdem disku. Temu je tako, ker ima trdi disk mnogo mehaničnih delov, ki se neprestano premikajo. Ob starosti 5+ let, se zanesljivost trdega diska precej zmanjša, zato je dobro, če imamo to v mislih.

YouTube video

SSD-ji pa nimajo premikajočih delov. So elektronske naprave, ki shranjujejo svoje podatke na spominske čipe. Izguba podatkov se lahko tudi pripeti na SSD-jih, saj se še vedno lahko pokvarijo zaradi mnogih razlogov.

Sedaj se verjetno sprašujete, kateri medij je bolj zanesljiv? Dejansko sta trdi disk in SSD zelo zanesljivi napravi. Rešitev je v tem, da izdelujemo varnostne kopije ob rednih intervalih.

Varnostne kopije

Izgube podatkov se lahko najlažje ognemo, če imamo izdelane varnostne kopije. Te so lahko shranjene na drugih računalnikih in prenosnih spominskih medijih. Varnostne kopije lahko izdelamo sami, ali pa to nalogo zaupamo računalničarjem.

Kaj pa naredimo, če nimamo izdelanih kopij? Potem moramo zaupati našo napravo, ki je pokvarjena, strokovnjakom za obnovo podatkov. To so različni računalniški servisi, ki nam lahko povrnejo podatke tudi z zelo poškodovanega spominskega medija.

Objave iz iste kategorije: